Cole Clark gitaren
Muziekhuis Souman breidt haar assortiment gitaren nog verder uit met een complete lijn Cole Clark gitaren dus lees snel verder...
LET OP: Medio November 2010 Demonstratie Cole Clark gitaren in onze winkel met Lloyd Spiegel!
Introductie
ColeClark heeft een compleet nieuw gitaar ontwerp gemaakt, gebaseerd op de precisie en veelzijdigheid van de CNC machines. Kort samengevat is de gitaar ontworpen rond de hals. Dit in tegenstelling tot het conventionele ontwerp waarbij de klankkast en hals los van elkaar worden gemaakt en dan aan elkaar worden gelijmd. Bij de Fat Lady wordt gebruik gemaakt van de traditionele Spaanse hiel constructie waarbij de hals een geïntegreerd deel is van het totaal.
ColeClark Guitars worden gebouwd met de grootste precisie om een optimum in geluidskwaliteit en bespeelbaarheid te creëren. Het feit dat er gebruik wordt gemaakt van moderne technologie moet niet worden verward met een gebrek aan respect voor de traditionele methodes. Akoestische gitaarbouw is sinds de introductie van het “X” zangbalkensysteem 1850 relatief onveranderd gebleven. Die hebben we goed onderzocht en waarderen we in sommige gevallen ook, maar wij hanteren een andere efficiëntere methode van gitaarbouw. We combineren de voordelen van een geïntegreerde hiel met een precies gestemd boven- en achterblad voor een uitzonderlijk helder geluid met veel sustain.
De geïntegreerde hiel wordt algemeen beschouwd als de beste hals/ klankkast verbinding, maar is zeer moeilijk te produceren. Dat is de reden voor veel producenten te kiezen voor een makkelijkere, maar minder efficiënte zwaluwstaart verbinding, of schroeven en duvels, zaken die onzes inziens in de meubelindustrie thuishoren. Onze kunde om met grote precisie de geïntegreerde hiel te produceren zorgt ervoor dat we met een uitzonderlijk kleine tolerantie kunnen werken en zo een betere constructie kunnen garanderen.
Van de vioolbouwers hebben we kunnen leren hoe belangrijk het is om boven- en achterblad op elkaar af te stemmen. Wij frezen onze boven- en achterbladen voor het beste geluid. Hiervoor maken we gebruik van CNC frees technologie voor de grootste accuratesse. Het boven- en achterblad wordt gefreesd uit een stuk massief hout met een dikte van ongeveer 6 mm. ( i.p.v. 3 mm. in de traditionele gitaarbouw). Hierdoor hebben de gitaren veel sustain, en een zeer evenwichtig geluid. De gitaren zijn akoestisch niet zo luid, maar zeer muzikaal en inspirerend. De bespeelbaarheid is fenomenaal met een goed gevormde hals en mooi fretwerk. De halspen kan worden versteld met een 3/8” dopsleutel. Zo'n dopsleutel levert een stevigere verbinding dan een inbussleutel, de schroefkop zal niet worden beschadigd met een dopsleutel, een veel voorkomend euvel bij inbus stelschroeven.
Het resultaat is een instrument als geen ander.
We maken zowel hoogwaardige akoestische als ook akoestisch-electrische gitaren, massieve als ook akoestische-electrische lapsteels en elektrische gitaren. De mensen die bij ons werken hebben allen veel ervaring in het bouwen van instrumenten en een groot aantal van hen heeft bij de oudste Australische gitaarfirma gewerkt. De tijden veranderen echter en het is nu tijd om verder te gaan. Hoewel we respect hebben voor wat er in het verleden is ontworpen en gebouwd, geloven wij dat de toekomst ligt in het brengen van betere geluiden voor meer spelers. Om dit te doen moeten we de nieuwe technologie eigen maken en deze inzetten voor een betere toon, dat is wat wij gedaan hebben, in het bijzonder bij de akoestische instrumenten.
Onze Fat Lady akoestische gitaren zijn zeer muzikaal, inspirerend en Fat!
De gepatenteerde productiemethode die we ontwikkeld hebben, levert een uitzonderlijke geluidskwaliteit voor een alleszins redelijke prijs. We gebruiken uitsluitend massief hout met een voorkeur voor hout met een garantie van nieuwe aanbouw. We maken gebruik van traditionele houtsoorten zoals sparren voor de bovenbladen, maar propageren bewust de verbouwde houtsoorten die geschikt zijn voor toonhout. Veel van deze houtsoorten zijn inheems zoals Bunya, Queensland Maple, Blackwood of Quandong. Dit is toonhout met een eigen uiterlijk en toonkarakter, bovendien wordt dit hout verbouwd op gecontroleerde plantages.
Pick-ups
Informatie over het elementsysteem in de ColeClark gitaren.
In alle “A” modellen van ColeClark zit hetzelfde elementsysteem. Zelfs in de FL 1 lijn wordt dit gebruikt, hierin vindt je dus ook het uitgebreide systeem dat hieronder beschreven wordt.
In de versterkte akoestische gitaren zit een door ColeClark zelf ontwikkeld elementsysteem. Er wordt gebruik gemaakt van 6 piëzo kristallen onder de brug en een Face Brace, dit is een zangbalk die als geheel ook als sensor dient. Doordat deze Face Brace over een groot gedeelte van het bovenblad loopt, worden veel nuances weergegeven. Als je de gitaar akoestisch beluistert, wordt het geluid ook niet alleen in de brug gevormd, maar door het hele bovenblad. Met de Face Brace wordt dit nu ook bij versterking weergegeven.
Piëzo ceramisch materiaal zorgt nog steeds voor het beste signaal in de uitversterking van akoestische instrumenten. Het signaal is erg hard van volume, waardoor de signaal/ruisverhouding zeer gunstig uitpakt en het de mogelijkheid biedt tot een zeer dynamisch signaal. Nadeel bij de conventionele piëzo techniek is een geluid waarbij de hoge frequenties erg plastic klinken of plakkerig. Onnatuurlijk dus.
Bij veel conventionele systemen is ook de dynamiek zeer beperkt.
Het systeem van ColeClark biedt hier de volgende oplossing voor.
De basis van het geluid wordt gemaakt door de brugsensoren. Dat is per snaar een grote piëzo kristallen cilinder. Door de grote massa van deze cilinder wordt er al een sterk signaal afgegeven aan de voorversterker dat ruisvrij is en zeer dynamisch. De speciaal ontwikkelde voorversterker verwerkt dit zodanig dat zowel de dynamiek behouden blijft als ook het ruisniveau zeer laag is. Dit is de basis van het versterkte geluid en is al niet te vergelijken met andere systemen.
N.B. Het brugelement systeem hangt op aan de twee moertjes die je in de brug kunt zien. Draai hier nooit aan! Hiermee kan je alleen maar schade aanrichten. Mocht het geluid van het brugelement niet goed zijn, ga dan naar een gitaarbouwer die ervaring heeft met ColeClark gitaren. Mocht je er geen kennen, neem dan contact met ons op. info@ronhouben.com
Door de Face Brace erbij te mixen wordt het hoog van de brugsensoren weggedraaid en komen van de Face Brace de hoge frequenties in het signaal erbij. Dit werkt dus als een cross-over. Van de Face Brace worden dus alleen de hoge frequenties gebruikt. Op deze manier klinkt het hoog zeer aangenaam en lijkt in niets op het plakkerige, plastic aandoende hoog dat we kennen van de conventionele versterkings sytemen. De Face Brace is zeer ongevoelig voor feedback. Er wordt beweerd dat dit systeem het meest resistent is tegen feedback dan ieder ander systeem waar gebruik wordt gemaakt van twee bronnen. Deze mix wordt gemaakt op de controle-unit in de zijkant van de gitaar. Op die unit vindt je de volgende regelmogeljkheden.
1e schuif: Volume
2e schuif: Mix tussen Brugsensoren en Face Brace
3e schuif: Bas
4e schuif: Midden
5e schuif: Hoog
De 9 Volt batterij zit ook in deze unit en kan eenvoudig worden vervangen door het klepje open te klikken.
Houtsoorten
Hieronder worden de houtsoorten beschreven die ColeClark gebruikt voor haar gitaren.
Bunya (Auracaria Bidwillii)
Bunya wordt gebruikt voor bovenbladen van gitaren.
Bunya, ook wel de vredesboom genoemd, is een Australische spar. Het heeft een excellente stijfheid/gewicht verhouding, zoals ook Spar/Fichte/Spruce dat heeft, maar heeft niet de sterke verschillen met jaarringen. De jaarringen zoals wij die kennen van Spruce ontstaan door de seizoensverschillen. Bunya groeit in een subtropisch en tropisch gebied en heeft daardoor minder verschillen in temperatuur en zonlicht. Daardoor komen bij Bunya minder de jaarringen voor die we van Spruce kennen.
Bunya is als eerste gebruikt door Bradley Clark. Het levert luide instrumenten op met een stevige basis, een ander geluid dan dat van Spruce. ColeClark Guitars beschikt over een eigen woud voor Bunya waarin geoogst wordt én nieuw aangeplant.
Bunya heeft excellente akoestische eigenschappen.
De eigenschappen van Bunya zijn vergelijkbaar met die van Spruce, maar heeft een uniek Australisch uiterlijk. Bunya heeft een betere stijfheid/gewicht verhouding, ongeveer 18% sterker. Hoe groter de verhouding tussen stijfheid en gewicht, hoe sneller het geluid zich kan verplaatsen. Dit resulteert in een zeer goede projectie en volume met een duidelijk hoog-midden. Het is een stevig en volumineus geluid, anders dan Spruce.
Het wordt ook wel Bunya-bunya genoemd, zoals de Aboriginal doen. Het wordt ook Bunya Pine genoemd (incorrect, want het is geen spar), of Bunya Nut. De Bunya boom en de zaden ervan zijn een belangrijke voedselbron voor de Aboriginal.
Bunya groeit gelijkmatig en snel in een subtropisch klimaat en is daardoor zeer homogeen, door de zeer kleine seizoensverschillen. Er kan gezegd worden dat de toon deze gelijkmatigheid reflecteert. Bunya wordt weer aangebouwd en kan na ongeveer 80 jaar gekapt worden. Vergelijk dit eens met de 300 jaar die Spruce nodig heeft.
Sitka Spruce (Picea Sitchensis)
Sitka Spruce wordt gebruikt voor bovenbladen.
De meeste in Noord-Amerika gebouwde gitaren hebben een bovenblad van Sitka Spruce. Sitka Spruce wordt gekozen om haar stijfheid/gewicht verhouding. Hierdoor is dit een zeer goede keuze voor staal-snarige gitaren. Sitka spruce heeft een warm, gebalanceerd geluid met een heldere midden.
De kleur van Sitka varieert van romig wit tot licht bruin met een rozige streep parallel met de nerf. De kleur of streperigheid heeft geen effect op de stabiliteit of toon.
Tasmaans Blackwood ( Acacia Melanoxylon)
Blackwood wordt gebruikt voor zij- en achterkanten en voor halzen.
Blackwood is een grote boom die in Tasmanië, Victoria en Queensland groeit. Het hout is goud-bruin tot rood-bruin met donkere strepen. Het is tamelijk hard en kan goed gepolijst worden. De zeldzamere variant is die met een sterk gevlamd karakter.
Gitaren die met een zij- en achterkant van gevlamd blackwood worden gebouwd zien er prachtig uit.
Blackwood is sterk gerelateerd aan Hawaiiaans Koa, in uiterlijk en toon zijn ze vrijwel gelijk.
Blackwood wordt gebruikt voor zij- en achterkanten van gitaren, soms ook voor halzen. Het heeft een geluid dat de houterig warme van mahonie combineert met de helderheid van palissander.
Queensland Maple ( Flindersia Brayleyana)
Queensland Maple wordt gebruikt voor zij-en achterkanten en halzen.
Queensland Maple groeit in tropisch regenwoud in de noordelijke regio van Queensland. Het is een grote boom met een grote stam, maar het is geen echte Maple zoals wij esdoorn kennen. Het hout is moeilijk verkrijgbaar. Het is een van de favorieten van Bradley Clark omdat het zachter is dan andere hardhout soorten en het is goed te verwerken.
Het is de meest stabiele van alle houtsoorten, inclusief esdoorn (echte Maple). Queensland Maple komt soms voor met een prachtige vlam, maar zeer moeilijk verkrijgbaar vandaag de dag. Het is laat zich goed buigen, maar de nerven neigen ertoe samen te drukken in nauwe bochten. De kleur varieert van bruin met rozige tinten tot zeer rozig. Het is licht van gewicht en heeft een zijde-achtige gloed.
De instrumenten zijn in het algemeen volumineus en tamelijk helder. Queensland Maple, net als de echte Maple heeft nogal wat tijd nodig om zich te ontwikkelen, qua toon.
Oost-Indisch Palissander (Dalbergia Latifolia)
Indisch palissander wordt gebruikt voor zij-en achterkanten en voor toets en brug.
Indisch palissander varieert in kleur van rood tot lichtbruin met licht gekleurde gouden strepen. Het kan ook chocolade bruin zijn met nog donkerdere strepen. Indisch palissander is extreem stabiel.
Het geluid van Indisch palissander is zeer resonant en heeft een diepe donkere bas. Het heeft een zeer sterke projectie met veel hoog. Het is de laatste 35 jaar zeer veel gebruikt in alle topgitaren.
Ebben
Ebben wordt traditioneel gebruikt voor toetsen van snaarinstrumenten. Dit is ook beschikbaar als een optie op uw ColeClark gitaar.
Ebben is een hard, dichthout dat in kleur varieert van diep zwart tot bruin met lichtere strepen.
Het wordt voor toetsen gebruikt omdat de dichtheid ervoor zorgt dat het zeer slijtvast is, weinig comprimeert in de lengterichting, voor de zwarte kleur waarbij inlegwerk mooi afsteekt. Bovendien houden frets erg goed in ebbenhout.
Zoals iedere dichte houtsoort zal ebben zeer veel krimpen tijdens het droogproces en bij wisselende vochtigheids omstandigheden. Ebben heeft veel tijd nodig voordat het uitgewerkt is, maar als het eenmaal uitgewerkt is, is het zeer stabiel.
Overige informatie
Cole Clark spelers zijn o.a: Jack Johnson, Kaiser Chiefs, Ben Harper, Ground Components en Steph Gillmore.
Wij als Muziekhuis Souman:
- proberen altijd minimaal 6 of meer exemplaren op voorraad te kunnen leveren
- geven standaard 5 jaar garantie op Cole Clark Guitars
- leveren een gratis onderhoudsbeurt t.w.v. € 37,50 bij aanschaf
- leveren altijd een originele Cole Clark koffer er gratis bij









